- Psycholog świadczący usługi w Centrum BAAS powierzone mu obowiązki będzie realizował z należytą starannością i z wykorzystaniem aktualnej wiedzy, przestrzegając obowiązujących przepisów, z których część ma charakter specyficzny wynikający z natury świadczonej usługi i posiada swoje regulacje oraz wypracowane przez lata dobre praktyki.
- Współpraca klienta z psychologiem w ramach świadczonych usług podlega szczególnym uregulowaniom wynikającym z przepisów ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
- Zasadniczym celem współpracy z psychologiem jest poprawa zastanego stanu (zdrowia lub samopoczucia) Pacjenta poprzez wypracowanie zmian oraz, w razie potrzeby, ustalenie przyczyn niepokojącego lub przeszkadzającego stanu/zachowania. Współpracę z psychologiem klient podejmuje dobrowolnie i świadomie. W przypadku małoletnich decyzję o współpracy z psychologiem podejmuje rodzic/opiekun.
- Plan pracy z psychologiem proponowany i uzgadniany jest podczas pierwszego spotkania. W jego wyniku ustalana jest częstotliwość wizyt uzależniona od rozpoznanego/zgłoszonego problemu oraz możliwości czasowych i ekonomicznych.
- Podczas pierwszego spotkania, rzadko, ale może zaistnieć sytuacja, że Klient i/lub psycholog mogą uznać, że współpraca nie będzie wiodła do oczekiwanych rezultatów. Jest to sytuacja niemożliwa do przewidzenia. Ryzyko takiej sytuacji ponosi Klient.
- W przypadku pacjentów małoletnich pierwsze spotkanie z psychologiem może dotyczyć wyłącznie rodzica/opiekuna rodziców/opiekunów, aby przygotować plan pracy z podopiecznym oraz dopełnić wszelkich formalności zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i najlepszymi praktykami. Decyzję w tej sprawie podejmuje się na etapie rejestracji do psychologa.
- W przypadku pacjentów małoletnich niezbędne jest przedłożenie pisemnej zgody drugiego rodzica na konsultacje/terapie wg wzoru stosowanego w Centrum BAAS.
- Do świadczenia usług psychologicznych psycholog może oczekiwać od Pacjenta i opiekuna prawnego podpisania odrębnej umowy (tzw. kontraktu z psychologiem) regulującej szczegółowy sposób wzajemnej współpracy. Kontrakt z psychologiem ma charakter zindywidualizowany, natomiast jego częścią integralną jest załącznik pt. „Zasady pracy psychologa w Centrum BAAS”, w którym Spółka ustala przywołuje organizacyjne i formalne aspekty współpracy.
- Pacjent powinien mieć świadomość, że wszelkie informacje uzyskane przez psychologa w trakcie współpracy podlegają tajemnicy zawodowej. Obejmuje to również przebieg sesji terapeutycznych oraz tematy poruszanych rozmów. Ujawnienie tych informacji jest możliwe wyłącznie za zgodą Pacjenta lub w sytuacjach określonych przepisami prawa – w szczególności gdy zagrożone jest zdrowie lub życie Pacjenta lub innych osób.
- Podczas pracy psycholog prowadzi zapiski umożliwiające mu analizę przypadku i kontynuację zajęć podczas ewentualnego kolejnego spotkania. Psycholog nie ma obowiązku udostępniania swoich notatek. Są one traktowane jako dokumentacja poufna i służą wyłącznie do celów diagnostycznych oraz planowania terapii.
- W przypadku wątpliwości dotyczących zakresu tajemnicy zawodowej lub zasad współpracy, Pacjent może uzyskać dodatkowe informacje i wyjaśnienia od psychologa lub w recepcji w adekwatnych zakresach.
- Dane teleadresowe i rozliczeniowe Klienta, co do których Centrum BAAS deklaruje swoje obowiązki RODO na etapie rejestracji i pozyskania odpowiednich zgód, nie są udostępniane przez Spółkę specjaliście, za wyjątkiem imienia i nazwiska pacjenta, jego wieku i krótkiego opisu przypadku zgłaszanego przez Klienta celem przygotowania się psychologa do pracy.